PDB12-F4251-254BF
DigiKey Part Number
118-PDB12-F4251-254BF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PDB12-F4251-254BF
Description
POT 250K OHM 0.08W CARBON LINEAR
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
250k Ohm 1 Gang Linear Through Hole Potentiometer 1.0 Turns Carbon 0.08W PC Pins, Board Locks
Category
Number of Gangs
1
Manufacturer
Bourns Inc.
Adjustment Type
Side Adjustment
Series
Rotation
300°
Packaging
Tray
Resistive Material
Carbon
Part Status
Active
Termination Style
PC Pins, Board Locks
Resistance (Ohms)
250k
Actuator Type
Flatted
Tolerance
±20%
Actuator Length
0.984" (25.00mm)
Power (Watts)
0.08W
Actuator Diameter
0.236" (6.00mm)
Built in Switch
None
Mounting Type
Through Hole
Number of Turns
1.0
Size - Body
Rectangular - 0.650" x 0.504" Face (12.80mm x 12.80mm)