PDB181-E415F-503A2
DigiKey Part Number
118-PDB181-E415F-503A2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PDB181-E415F-503A2
Description
POT 50K OHM 1/10W CARBON LOG
Detailed Description
50k Ohm 1 Gang Logarithmic Panel Mount Potentiometer 1.0 Turns Carbon 0.1W, 1/10W Solder Lug
Packaging
Tray
Actuator Type
Flatted
Resistance (Ohms)
50k
Actuator Length
0.591" (15.00mm)
Tolerance
±20%
Actuator Diameter
0.236" (6.00mm)
Power (Watts)
0.1W, 1/10W
Size - Body
Round - 0.669" Dia (17.00mm)