PDB181-E425K-103B
DigiKey Part Number
118-PDB181-E425K-103B-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PDB181-E425K-103B
Description
POT 10K OHM 1/5W CARBON LINEAR
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10k Ohm 1 Gang Linear Through Hole Potentiometer 1.0 Turns Carbon 0.2W, 1/5W Solder Lug
Category
Number of Gangs
1
Manufacturer
Bourns Inc.
Adjustment Type
User Defined
Series
Rotation
300°
Packaging
Tray
Resistive Material
Carbon
Part Status
Active
Termination Style
Solder Lug
Resistance (Ohms)
10k
Actuator Type
Knurled and Slotted
Tolerance
±20%
Actuator Length
0.984" (25.00mm)
Power (Watts)
0.2W, 1/5W
Actuator Diameter
0.236" (6.00mm)
Built in Switch
None
Bushing Thread
M7 x 0.75
Number of Turns
1.0
Mounting Type
Through Hole
Taper
Linear
Size - Body
Round - 0.669" Dia (17.00mm)