PDB181-GTR02-504C2
DigiKey Part Number
118-PDB181-GTR02-504C2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PDB181-GTR02-504C2
Description
POT 500K OHM 1/10W CARBON R-LOG
Detailed Description
500k Ohm 1 Gang Reverse Logarithmic Panel Mount Potentiometer 1.0 Turns Carbon 0.1W, 1/10W Solder Lug
Category
Adjustment Type
User Defined
Packaging
Tray
Termination Style
Solder Lug
Actuator Type
Round
Resistance (Ohms)
500k
Actuator Length
0.748" (19.00mm)
Tolerance
±20%
Actuator Diameter
0.236" (6.00mm)
Power (Watts)
0.1W, 1/10W
Bushing Thread
3/8-32
Built in Switch
None
Size - Body
Round - 0.669" Dia (17.00mm)