PDB181-K425K-103B is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Vishay Sfernice
In Stock: 0
Datasheet
10k Ohm 1 Gang Linear Panel Mount Potentiometer 1.0 Turns Carbon 0.2W, 1/5W PC Pins
PDB181-K425K-103B
DigiKey Part Number
118-PDB181-K425K-103B-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PDB181-K425K-103B
Description
POT 10K OHM 1/5W CARBON LINEAR
Detailed Description
Category
Adjustment Type
Side Adjustment
Packaging
Tray
Termination Style
PC Pins
Actuator Type
Knurled and Slotted
Resistance (Ohms)
10k
Actuator Length
0.984" (25.00mm)
Tolerance
±20%
Actuator Diameter
0.236" (6.00mm)
Power (Watts)
0.2W, 1/5W
Bushing Thread
M7 x 0.75
Built in Switch
None
Size - Body
Round - 0.669" Dia (17.00mm)