PDB182-B230K-104A
PDB182-B230K-104A
PDB182-B230K-104A
DigiKey Part Number
PDB182-B230K-104A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PDB182-B230K-104A
Description
POT 100K OHM 0.06W CARBON LOG
Detailed Description
100k Ohm 2 Gang Logarithmic Panel Mount Potentiometer 1.0 Turns Carbon 0.06W PC Pins
Category
Adjustment Type
Side Adjustment
Packaging
Bulk
Termination Style
PC Pins
Actuator Type
Knurled and Slotted
Resistance (Ohms)
100k
Actuator Length
1.181" (30.00mm)
Tolerance
±20%
Actuator Diameter
0.236" (6.00mm)
Power (Watts)
0.06W
Bushing Thread
M7 x 0.75
Built in Switch
Detent
Size - Body
Round - 0.669" Dia (17.00mm)