PDB182-GTR01-503B0
DigiKey Part Number
PDB182-GTR01-503B0-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PDB182-GTR01-503B0
Description
POT 50K OHM 1/8W CARBON LINEAR
Detailed Description
50k Ohm 2 Gang Linear Panel Mount Potentiometer 1.0 Turns Carbon 0.125W, 1/8W Solder Lug
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PDB182-GTR01-503B0 Models
Category
Adjustment Type
User Defined
Packaging
Tray
Termination Style
Solder Lug
Actuator Type
Knurled and Slotted
Resistance (Ohms)
50k
Actuator Length
0.748" (19.00mm)
Tolerance
±20%
Actuator Diameter
0.236" (6.00mm)
Power (Watts)
0.125W, 1/8W
Bushing Thread
3/8-32
Built in Switch
None
Size - Body
Round - 0.669" Dia (17.00mm)