PDB182-GTRB1-104MN
DigiKey Part Number
PDB182-GTRB1-104MN-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PDB182-GTRB1-104MN
Description
POT 100K OHM 0.06W CARBON LINEAR
Detailed Description
100k Ohm 2 Gang Linear Panel Mount Potentiometer 1.0 Turns Carbon 0.06W Solder Lug
Category
Adjustment Type
User Defined
Packaging
Tray
Termination Style
Solder Lug
Actuator Type
Knurled and Slotted
Resistance (Ohms)
100k
Actuator Length
0.748" (19.00mm)
Tolerance
±20%
Actuator Diameter
0.236" (6.00mm)
Power (Watts)
0.06W
Bushing Thread
3/8-32
Built in Switch
Detent
Size - Body
Round - 0.669" Dia (17.00mm)