PDB182-K420K-104C
DigiKey Part Number
118-PDB182-K420K-104C-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PDB182-K420K-104C
Description
POT 100K OHM 0.06W CARBON R-LOG
Detailed Description
100k Ohm 2 Gang Reverse Logarithmic Panel Mount Potentiometer 1.0 Turns Carbon 0.06W PC Pins
Category
Adjustment Type
Side Adjustment
Termination Style
PC Pins
Actuator Type
Knurled and Slotted
Resistance (Ohms)
100k
Actuator Length
0.787" (20.00mm)
Tolerance
±20%
Actuator Diameter
0.236" (6.00mm)
Power (Watts)
0.06W
Size - Body
Round - 0.669" Dia (17.00mm)