PDB182-K425K-503A
DigiKey Part Number
118-PDB182-K425K-503A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PDB182-K425K-503A
Description
POT 50K OHM 0.06W CARBON LOG
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
50k Ohm 2 Gang Logarithmic Panel Mount Potentiometer 1.0 Turns Carbon 0.06W PC Pins
Category
Adjustment Type
Side Adjustment
Packaging
Tray
Termination Style
PC Pins
Resistance (Ohms)
50k
Actuator Length
0.984" (25.00mm)
Tolerance
±20%
Actuator Diameter
0.236" (6.00mm)
Power (Watts)
0.06W
Bushing Thread
M7 x 0.75
Built in Switch
None
Mounting Type
Panel Mount
Size - Body
Round - 0.669" Dia (17.00mm)