PDB185-GTR01-254A2
DigiKey Part Number
PDB185-GTR01-254A2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PDB185-GTR01-254A2
Description
POT 250K OHM 1/20W CARBON LOG
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
250k Ohm 1 Gang Logarithmic Panel Mount Potentiometer 1.0 Turns Carbon 0.05W, 1/20W Solder Lug
Category
Adjustment Type
User Defined
Packaging
Tray
Termination Style
Solder Lug
Resistance (Ohms)
250k
Actuator Length
0.748" (19.00mm)
Tolerance
±20%
Actuator Diameter
0.236" (6.00mm)
Power (Watts)
0.05W, 1/20W
Bushing Thread
3/8-32
Built in Switch
Push-Push, DPDT
Mounting Type
Panel Mount
Size - Body
Rectangular - 0.862" x 0.591" Face (21.90mm x 15.00mm)