PDB241-GTR01-504B0
DigiKey Part Number
PDB241-GTR01-504B0-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PDB241-GTR01-504B0
Description
POT 500K OHM 1/4W CARBON LINEAR
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
500k Ohm 1 Gang Linear Panel Mount Potentiometer 1.0 Turns Carbon 0.25W, 1/4W Solder Lug
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PDB241-GTR01-504B0 Models
Packaging
Tray
Actuator Type
Knurled and Slotted
Resistance (Ohms)
500k
Actuator Length
0.748" (19.00mm)
Tolerance
±20%
Actuator Diameter
0.236" (6.00mm)
Power (Watts)
0.25W, 1/4W
Bushing Thread
3/8-32
Built in Switch
None
Size - Body
Round - 0.945" Dia (24.00mm)