PDB241-GTR03-504A2
PDB241-GTR03-504A2
PDB241-GTR03-504A2
DigiKey Part Number
PDB241-GTR03-504A2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PDB241-GTR03-504A2
Description
POT 500K OHM 1/4W CARBON LOG
Detailed Description
500k Ohm 1 Gang Logarithmic Panel Mount Potentiometer 1.0 Turns Carbon 0.25W, 1/4W Solder Lug
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PDB241-GTR03-504A2 Models
Packaging
Bulk
Actuator Type
Knurled and Slotted
Resistance (Ohms)
500k
Actuator Length
1.083" (27.50mm)
Tolerance
±20%
Actuator Diameter
0.236" (6.00mm)
Power (Watts)
0.25W, 1/4W
Bushing Thread
3/8-32
Size - Body
Round - 0.945" Dia (24.00mm)