PM43-4R7M-RC
DigiKey Part Number
PM43-4R7M-RCTR-ND - Tape & Reel (TR)
PM43-4R7M-RCCT-ND - Cut Tape (CT)
PM43-4R7M-RCDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PM43-4R7M-RC
Description
FIXED IND 4.7UH 1.7A 94 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4.7 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 1.7 A 94mOhm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PM43-4R7M-RC Models
Category
Shielding
Unshielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
94mOhm Max
Series
Q @ Freq
28 @ 7.96MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Frequency - Self Resonant
50MHz
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Type
Drum Core, Wirewound
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.177" L x 0.157" W (4.50mm x 4.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.138" (3.50mm)
Current - Saturation (Isat)
2.6A