PRS11R-415F-N103B1
DigiKey Part Number
118-PRS11R-415F-N103B1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PRS11R-415F-N103B1
Description
POT 10K OHM 1/20W LINEAR
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10k Ohm 1 Gang Linear Through Hole Potentiometer 1.0 Turns 0.05W, 1/20W PC Pins
Category
Number of Gangs
1
Manufacturer
Bourns Inc.
Adjustment Type
Top Adjustment
Series
Rotation
300°
Packaging
Tray
Termination Style
PC Pins
Part Status
Active
Actuator Type
Flatted
Resistance (Ohms)
10k
Actuator Length
0.591" (15.00mm)
Tolerance
±20%
Actuator Diameter
0.236" (6.00mm)
Power (Watts)
0.05W, 1/20W
Bushing Thread
M7 x 0.75
Built in Switch
None
Mounting Type
Through Hole
Number of Turns
1.0
Size - Body
Square - 0.512" x 0.461" Face (13.00mm x 11.70mm)