PTD902-2015K-A503
PTD902-2015K-A503
PTD902-2015K-A503
DigiKey Part Number
PTD902-2015K-A503-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PTD902-2015K-A503
Description
POT 50K OHM 1/40W CARBON LOG
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
50k Ohm 2 Gang Logarithmic Panel Mount Potentiometer 1.0 Turns Carbon 0.025W, 1/40W PC Pins, Board Locks
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PTD902-2015K-A503 Models
Category
Adjustment Type
Side Adjustment
Manufacturer
Bourns Inc.
Rotation
300°
Series
Resistive Material
Carbon
Packaging
Tray
Termination Style
PC Pins, Board Locks
Part Status
Active
Actuator Type
Knurled and Slotted
Resistance (Ohms)
50k
Actuator Length
0.591" (15.00mm)
Tolerance
±20%
Actuator Diameter
0.236" (6.00mm)
Power (Watts)
0.025W, 1/40W
Bushing Thread
M7 x 0.75
Built in Switch
None
Mounting Type
Panel Mount
Number of Turns
1.0
Size - Body
Rectangular - 0.445" x 0.374" Face (11.30mm x 9.50mm)