PTR901-1015F-B203
DigiKey Part Number
PTR901-1015F-B203-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PTR901-1015F-B203
Description
POT 20K OHM 1/20W CARBON LINEAR
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
20k Ohm 1 Gang Linear Panel Mount Potentiometer 1.0 Turns Carbon 0.05W, 1/20W PC Pins, Board Locks
Category
Adjustment Type
Side Adjustment
Manufacturer
Bourns Inc.
Rotation
300°
Series
Resistive Material
Carbon
Packaging
Tray
Termination Style
PC Pins, Board Locks
Part Status
Active
Actuator Type
Flatted
Resistance (Ohms)
20k
Actuator Length
0.591" (15.00mm)
Tolerance
±10%
Actuator Diameter
0.236" (6.00mm)
Power (Watts)
0.05W, 1/20W
Bushing Thread
M7 x 0.75
Built in Switch
Rotary, SPST
Mounting Type
Panel Mount
Number of Turns
1.0
Size - Body
Rectangular - 0.445" x 0.374" Face (11.30mm x 9.50mm)