PTV09A-4225F-A503
PTV09A-4225F-A503
PTV09A-4225F-A503
DigiKey Part Number
PTV09A-4225F-A503-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PTV09A-4225F-A503
Description
POT 50K OHM 1/20W CARBON LOG
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
50k Ohm 1 Gang Logarithmic Through Hole, Snap In Potentiometer 1.0 Turns Carbon 0.05W, 1/20W PC Pins, Board Locks
Category
Number of Gangs
1
Manufacturer
Bourns Inc.
Adjustment Type
Top Adjustment
Series
Rotation
280°
Packaging
Tray
Resistive Material
Carbon
Part Status
Active
Termination Style
PC Pins, Board Locks
Resistance (Ohms)
50k
Actuator Type
Flatted
Tolerance
±20%
Actuator Length
0.984" (25.00mm)
Power (Watts)
0.05W, 1/20W
Actuator Diameter
0.236" (6.00mm)
Built in Switch
Detent
Mounting Type
Through Hole, Snap In
Number of Turns
1.0
Size - Body
Rectangular - 0.433" x 0.382" Face (11.00mm x 9.70mm)