PV130K4032R2 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | PV130K4032R2 |
Description | VARISTOR 205V 1.2KA 2SMD JLEAD |
Manufacturer Standard Lead Time | 19 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 205 V 1.2 kA Varistor 1 Circuit Surface Mount, MLCV 2-SMD, J-Lead |
Datasheet | Datasheet |
Category | Varistor Voltage (Max) 225.5 V |
Manufacturer Bourns Inc. | Current - Surge 1.2 kA |
Series | Energy 15J |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Number of Circuits 1 |
Part Status Active | Capacitance @ Frequency 320 pF @ 1 kHz |
Maximum AC Volts 130 V | Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA) |
Maximum DC Volts 170 V | Mounting Type Surface Mount, MLCV |
Varistor Voltage (Min) 184.5 V | Package / Case 2-SMD, J-Lead |
Varistor Voltage (Typ) 205 V | Base Product Number |