PV36X102C01B00
DigiKey Part Number
118-PV36X102C01B00-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PV36X102C01B00
Description
TRIMMER 1K OHM 0.5W PC PIN SIDE
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 kOhms 0.5W, 1/2W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Cermet 25.0 Turn Side Adjustment
EDA/CAD Models
PV36X102C01B00 Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Number of Turns
25.0
Series
Adjustment Type
Side Adjustment
Resistance
1 kOhms
Power (Watts)
0.5W, 1/2W
Size / Dimension
Rectangular - 0.394" x 0.197" Face (10.00mm x 5.00mm)
Tolerance
±10%