PV37W502C01B00
DigiKey Part Number
490-2983-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PV37W502C01B00
Description
TRIMMER 5K OHM 0.25W PC PIN TOP
Detailed Description
5 kOhms 0.25W, 1/4W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Cermet 12.0 Turn Top Adjustment
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PV37W502C01B00 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Temperature Coefficient
±150ppm/°C
Packaging
Tube
Resistance
5 kOhms
Power (Watts)
0.25W, 1/4W
Size / Dimension
Rectangular - 0.252" x 0.157" Face (6.40mm x 4.00mm)
Tolerance
±10%