PV37X502C01B00 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
TT Electronics/BI
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Nidec Components
In Stock: 0
Datasheet
5 kOhms 0.25W, 1/4W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Cermet 12.0 Turn Side Adjustment
PV37X502C01B00
DigiKey Part Number
490-3002-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PV37X502C01B00
Description
TRIMMER 5K OHM 0.25W PC PIN SIDE
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
PV37X502C01B00 Models
Temperature Coefficient
±150ppm/°C
Number of Turns
12.0
Series
Adjustment Type
Side Adjustment
Packaging
Bulk
Resistance
5 kOhms
Power (Watts)
0.25W, 1/4W
Size / Dimension
Rectangular - 0.264" x 0.157" Face (6.70mm x 4.00mm)
Tolerance
±10%