PVG5A502C03B00
DigiKey Part Number
490-8528-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PVG5A502C03B00
Description
TRIMMER 5K OHM 0.25W J LEAD TOP
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
5 kOhms 0.25W, 1/4W J Lead Surface Mount Trimmer Potentiometer Cermet 11.0 Turn Top Adjustment
EDA/CAD Models
PVG5A502C03B00 Models
Temperature Coefficient
±150ppm/°C
Number of Turns
11.0
Packaging
Bulk
Resistance
5 kOhms
Power (Watts)
0.25W, 1/4W
Size / Dimension
Rectangular - 0.189" x 0.138" Face (4.80mm x 3.50mm)
Tolerance
±10%