PWR263S-20-47R0FE
DigiKey Part Number
118-PWR263S-20-47R0FETR-ND - Tape & Reel (TR)
118-PWR263S-20-47R0FECT-ND - Cut Tape (CT)
118-PWR263S-20-47R0FEDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PWR263S-20-47R0FE
Description
RES SMD 47 OHM 1% 20W D2PAK
Detailed Description
47 Ohms ±1% 20W Chip Resistor TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB Automotive AEC-Q200, Current Sense, Pulse Withstanding Thick Film
EDA/CAD Models
PWR263S-20-47R0FE Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.398" L x 0.409" W (10.10mm x 10.40mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.192" (4.88mm)