RSA-150-50 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 118-RSA-150-50-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | RSA-150-50 |
Description | PRECISION DC AMMETER SHUNT 150 A |
Manufacturer Standard Lead Time | 17 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 333.3 µOhms ±0.25% Metal Element Chassis Mount Resistor |
Datasheet | Datasheet |
Category | Temperature Coefficient ±15ppm/°C |
Mfr | Operating Temperature -40°C ~ 60°C |
Series | Features Current Sense, Pulse Withstanding |
Packaging Box | Mounting Feature Flanges |
Part Status Active | Size / Dimension 2.000" L x 1.252" W (50.80mm x 31.80mm) |
Resistance 333.3 µOhms | Height - Seated (Max) 1.700" (43.18mm) |
Tolerance ±0.25% | Lead Style M4 Threaded |