SDE0805A-471K
DigiKey Part Number
SDE0805A-471KTR-ND - Tape & Reel (TR)
SDE0805A-471KCT-ND - Cut Tape (CT)
SDE0805A-471KDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SDE0805A-471K
Description
FIXED IND 470UH 550MA 1.7 OHM
Detailed Description
470 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 550 mA 1.7Ohm Max Nonstandard
EDA/CAD Models
SDE0805A-471K Models
DC Resistance (DCR)
1.7Ohm Max
Series
Frequency - Self Resonant
3.6MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.307" L x 0.276" W (7.80mm x 7.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.217" (5.50mm)
Current - Saturation (Isat)
400mA