SDE0805A-4R7M
DigiKey Part Number
SDE0805A-4R7MTR-ND - Tape & Reel (TR)
SDE0805A-4R7MCT-ND - Cut Tape (CT)
SDE0805A-4R7MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SDE0805A-4R7M
Description
FIXED IND 4.7UH 4.3A 38 MOHM SMD
Detailed Description
4.7 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 4.3 A 38mOhm Max Nonstandard
EDA/CAD Models
SDE0805A-4R7M Models
DC Resistance (DCR)
38mOhm Max
Series
Frequency - Self Resonant
44.2MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
1 MHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.307" L x 0.276" W (7.80mm x 7.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.217" (5.50mm)
Current - Saturation (Isat)
4A