SDR1005-470KL
DigiKey Part Number
SDR1005-470KLTR-ND - Tape & Reel (TR)
SDR1005-470KLCT-ND - Cut Tape (CT)
SDR1005-470KLDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SDR1005-470KL
Description
FIXED IND 47UH 1.4A 190 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
47 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 1.4 A 190mOhm Max Nonstandard
EDA/CAD Models
SDR1005-470KL Models
DC Resistance (DCR)
190mOhm Max
Series
Q @ Freq
30 @ 2.2MHz
Frequency - Self Resonant
12MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.500" L x 0.394" W (12.70mm x 10.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.197" (5.00mm)
Current - Saturation (Isat)
1.6A