SDR1006-101KL
DigiKey Part Number
SDR1006-101KLTR-ND - Tape & Reel (TR)
SDR1006-101KLCT-ND - Cut Tape (CT)
SDR1006-101KLDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SDR1006-101KL
Description
FIXED IND 100UH 970MA 350 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 970 mA 350mOhm Max Nonstandard
EDA/CAD Models
SDR1006-101KL Models
DC Resistance (DCR)
350mOhm Max
Series
Q @ Freq
15 @ 796kHz
Frequency - Self Resonant
5.2MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.386" L x 0.386" W (9.80mm x 9.80mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.228" (5.80mm)
Current - Saturation (Isat)
1.7A