SDR1006-681KL
DigiKey Part Number
118-SDR1006-681KLTR-ND - Tape & Reel (TR)
118-SDR1006-681KLCT-ND - Cut Tape (CT)
118-SDR1006-681KLDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SDR1006-681KL
Description
FIXED IND 680UH 280MA 2.25 OHM
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
680 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 280 mA 2.25Ohm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SDR1006-681KL Models
Category
Shielding
Unshielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
2.25Ohm Max
Series
Q @ Freq
12 @ 796kHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Frequency - Self Resonant
2.1MHz
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Type
Drum Core, Wirewound
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.386" L x 0.386" W (9.80mm x 9.80mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.228" (5.80mm)
Current - Saturation (Isat)
650mA