SDR1006-821KL
DigiKey Part Number
SDR1006-821KLTR-ND - Tape & Reel (TR)
SDR1006-821KLCT-ND - Cut Tape (CT)
SDR1006-821KLDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SDR1006-821KL
Description
FIXED IND 820UH 240MA 2.55 OHM
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
820 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 240 mA 2.55Ohm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SDR1006-821KL Models
Category
Shielding
Unshielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
2.55Ohm Max
Series
Q @ Freq
10 @ 796kHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Frequency - Self Resonant
2MHz
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Type
Drum Core, Wirewound
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.386" L x 0.386" W (9.80mm x 9.80mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.228" (5.80mm)
Current - Saturation (Isat)
560mA