SF-1206HV10M-2
DigiKey Part Number
118-SF-1206HV10M-2TR-ND - Tape & Reel (TR)
118-SF-1206HV10M-2CT-ND - Cut Tape (CT)
118-SF-1206HV10M-2DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SF-1206HV10M-2
Description
FUSE BOARD MOUNT 10A 35VDC 1206
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 A 35 V Fuse Board Mount (Cartridge Style Excluded) Surface Mount 1206 (3216 Metric)
Category
Response Time
Slow Blow
Mfr
Package / Case
Series
Breaking Capacity @ Rated Voltage
150A
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Melting I²t
15.0
Part Status
Active
Approval Agency
UL
Mounting Type
Surface Mount
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Fuse Type
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W x 0.038" H (3.20mm x 1.60mm x 0.97mm)
Current Rating (Amps)
DC Cold Resistance
0.0055 Ohms