SF-2923HC50C-2
DigiKey Part Number
SF-2923HC50C-2TR-ND - Tape & Reel (TR)
SF-2923HC50C-2CT-ND - Cut Tape (CT)
SF-2923HC50C-2DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SF-2923HC50C-2
Description
FUSE BOARD MOUNT 50A 60VDC 2SMD
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
50 A 60 V Fuse Board Mount (Cartridge Style Excluded) Surface Mount 2-SMD, J-Lead
EDA/CAD Models
SF-2923HC50C-2 Models
Category
Response Time
Fast Blow
Mfr
Package / Case
Series
Breaking Capacity @ Rated Voltage
300A
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Melting I²t
1750.0
Part Status
Active
Approval Agency
UL
Mounting Type
Surface Mount
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Fuse Type
Size / Dimension
0.287" L x 0.228" W x 0.157" H (7.30mm x 5.80mm x 4.00mm)
Current Rating (Amps)
DC Cold Resistance
0.0007 Ohms