SMAJ20CA-Q
DigiKey Part Number
118-SMAJ20CA-QTR-ND - Tape & Reel (TR)
118-SMAJ20CA-QCT-ND - Cut Tape (CT)
118-SMAJ20CA-QDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMAJ20CA-Q
Description
TVS DIODE 20VWM 32.4VC DO214AC
Manufacturer Standard Lead Time
29 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
32.4V Clamp 12.3A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AC (SMA)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SMAJ20CA-Q Models
Category
Power - Peak Pulse
400W
Applications
Telecom
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Active
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
20V
Voltage - Breakdown (Min)
22.2V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
32.4V
Base Product Number
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
12.3A