SMBJ160A-Q is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Eaton - Electronics Division
In Stock: 0
Datasheet
259V Clamp 2.3A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMB)
DO-214AB
SMBJ160A-Q
DigiKey Part Number
118-SMBJ160A-QTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMBJ160A-Q
Description
TVS DIODE 160VWM 259VC DO214AA
Manufacturer Standard Lead Time
29 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Power - Peak Pulse
600W
Mfr
Power Line Protection
No
Series
Applications
Telecom
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Active
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Unidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
160V
Package / Case
DO-214AA, SMB
Voltage - Breakdown (Min)
178V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
259V
Base Product Number
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
2.3A