SMLJ36CA
DigiKey Part Number
SMLJ36CABTR-ND - Tape & Reel (TR)
SMLJ36CABCT-ND - Cut Tape (CT)
SMLJ36CABDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMLJ36CA
Description
TVS DIODE 36VWM 58.1VC SMC
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
58.1V Clamp 51.6A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMC)
EDA/CAD Models
SMLJ36CA Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
51.6A
Mfr
Power - Peak Pulse
3000W (3kW)
Applications
General Purpose
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Surface Mount
Bidirectional Channels
1
Package / Case
DO-214AB, SMC
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
36V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
40V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
58.1V