SMLJ43CA
DigiKey Part Number
SMLJ43CABTR-ND - Tape & Reel (TR)
SMLJ43CABCT-ND - Cut Tape (CT)
SMLJ43CABDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMLJ43CA
Description
TVS DIODE 43VWM 69.4VC SMC
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
69.4V Clamp 43.2A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMC)
EDA/CAD Models
SMLJ43CA Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
43.2A
Mfr
Power - Peak Pulse
3000W (3kW)
Applications
General Purpose
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Surface Mount
Bidirectional Channels
1
Package / Case
DO-214AB, SMC
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
43V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
47.8V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
69.4V