SRF0504-102Y
DigiKey Part Number
SRF0504-102YTR-ND - Tape & Reel (TR)
SRF0504-102YCT-ND - Cut Tape (CT)
SRF0504-102YDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRF0504-102Y
Description
CMC 2.7UH 1.5A 2LN 1 KOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.7 µH @ 100 kHz 2 Line Common Mode Choke Surface Mount 1 kOhms @ 100 MHz 1.5A DCR 60mOhm
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SRF0504-102Y Models
Category
Current Rating (Max)
1.5A
Manufacturer
Bourns Inc.
DC Resistance (DCR) (Max)
60mOhm
Series
Voltage Rating - DC
50V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Filter Type
Signal Line
Size / Dimension
0.205" L x 0.197" W (5.20mm x 5.00mm)
Number of Lines
2
Height (Max)
0.189" (4.80mm)
Impedance @ Frequency
1 kOhms @ 100 MHz
Package / Case
Horizontal, 4 PC Pad
Inductance @ Frequency
2.7 µH @ 100 kHz