SRF1260-470M
SRF1260-470M
Bourns Magnetic Capabilities
SRF1260-470M
DigiKey Part Number
SRF1260-470MTR-ND - Tape & Reel (TR)
SRF1260-470MCT-ND - Cut Tape (CT)
SRF1260-470MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRF1260-470M
Description
INDUCT ARRAY 2 COIL 47UH SMD
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Shielded 2 Coil Inductor Array 188 µH Inductance - Connected in Series 47 µH Inductance - Connected in Parallel 86mOhm Max DC Resistance (DCR) - Parallel 2.71 A Nonstandard
EDA/CAD Models
SRF1260-470M Models
Category
Current Saturation - Parallel
3.24 A
Manufacturer
Bourns Inc.
Current Saturation - Series
1.62 A
Series
DC Resistance (DCR) - Parallel
86mOhm Max
Digi-Reel®
DC Resistance (DCR) - Series
340mOhm Max
Part Status
Active
Shielding
Shielded
Number of Coils
2
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance - Connected In Parallel
47 µH
Mounting Type
Surface Mount
Inductance - Connected In Series
188 µH
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Current Rating - Parallel
2.71 A
Height
0.244" (6.20mm)
Current Rating - Series
1.35 A