SRN5040TA-4R7MP
DigiKey Part Number
118-SRN5040TA-4R7MPTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRN5040TA-4R7MP
Description
FIXED IND 4.7UH 3.2A 0.032 OHM
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4.7 µH Semi-Shielded Wirewound Inductor 3.2 A 32mOhm
Category
Shielding
Semi-Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
32mOhm
Series
Q @ Freq
15 @ 100kHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Frequency - Self Resonant
36MHz
Part Status
Active
Ratings
AEC-Q200
Type
Wirewound
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Material - Core
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Inductance
Mounting Type
Surface Mount
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.195" L x 0.195" W (4.95mm x 4.95mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.154" (3.90mm)
Current - Saturation (Isat)
3.9A