SRP1038AA-470M is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Abracon LLC
In Stock: 0
Datasheet
47 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 3.5 A 143mOhm Max Nonstandard
SRP1038AA-470M
DigiKey Part Number
118-SRP1038AA-470MTR-ND - Tape & Reel (TR)
118-SRP1038AA-470MCT-ND - Cut Tape (CT)
118-SRP1038AA-470MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRP1038AA-470M
Description
FIXED IND 47UH 3.5A 143 MOHM SMD
Detailed Description
DC Resistance (DCR)
143mOhm Max
Series
Q @ Freq
20 @ 100kHz
Frequency - Self Resonant
5MHz
Part Status
Active
Ratings
AEC-Q200
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Material - Core
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.433" L x 0.394" W (11.00mm x 10.00mm)
Current - Saturation (Isat)
4A
Height - Seated (Max)
0.157" (4.00mm)