SRP1050WA-1R5M
DigiKey Part Number
118-SRP1050WA-1R5MTR-ND - Tape & Reel (TR)
118-SRP1050WA-1R5MCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRP1050WA-1R5M
Description
FIXED IND 1.5UH 25A 4.3 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.5 µH Shielded Inductor 25 A 4.3mOhm Max Nonstandard
Category
DC Resistance (DCR)
4.3mOhm Max
Mfr
Q @ Freq
20 @ 100kHz
Series
Frequency - Self Resonant
31MHz
Cut Tape (CT)
Ratings
AEC-Q200
Operating Temperature
-55°C ~ 165°C
Material - Core
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Package / Case
Nonstandard
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.433" L x 0.394" W (11.00mm x 10.00mm)
Current - Saturation (Isat)
28A
Height - Seated (Max)
0.213" (5.40mm)