SRP3020C-1R0M
DigiKey Part Number
118-SRP3020C-1R0MTR-ND - Tape & Reel (TR)
118-SRP3020C-1R0MCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRP3020C-1R0M
Description
FIXED IND 1UH 5A 36 MOHM SMD
Customer Reference
Detailed Description
1 µH Shielded Inductor 5 A 36mOhm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SRP3020C-1R0M Models
DC Resistance (DCR)
36mOhm Max
Series
Q @ Freq
10 @ 100kHz
Frequency - Self Resonant
66MHz
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Material - Core
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Package / Case
Nonstandard
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.138" L x 0.126" W (3.50mm x 3.20mm)
Current - Saturation (Isat)
5.5A
Height - Seated (Max)
0.079" (2.00mm)