SRP4020TA-220M
DigiKey Part Number
118-SRP4020TA-220MTR-ND - Tape & Reel (TR)
118-SRP4020TA-220MCT-ND - Cut Tape (CT)
118-SRP4020TA-220MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRP4020TA-220M
Description
FIXED IND 22UH 1.2A 500 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
22 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 1.2 A 500mOhm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SRP4020TA-220M Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
DC Resistance (DCR)
500mOhm Max
Mfr
Q @ Freq
10 @ 100kHz
Series
Frequency - Self Resonant
12MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ratings
AEC-Q200
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C
Type
Drum Core, Wirewound
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.175" L x 0.160" W (4.45mm x 4.06mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.079" (2.00mm)
Current - Saturation (Isat)
1.4A