SRP5030T-1R0M | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | SRP5030T-1R0M |
Description | FIXED IND 1UH 7A 14 MOHM SMD |
Manufacturer Standard Lead Time | 18 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 1 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 7 A 14mOhm Max Nonstandard |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | SRP5030T-1R0M Models |
Category | Current - Saturation (Isat) 11A |
Mfr | Shielding Shielded |
Series | DC Resistance (DCR) 14mOhm Max |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Operating Temperature -40°C ~ 125°C |
Part Status Active | Inductance Frequency - Test 100 kHz |
Type Drum Core, Wirewound | Mounting Type Surface Mount |
Material - Core | Package / Case Nonstandard |
Inductance | Size / Dimension 0.224" L x 0.205" W (5.70mm x 5.20mm) |
Tolerance ±20% | Height - Seated (Max) 0.118" (3.00mm) |