SRP5030T-1R0M
DigiKey Part Number
SRP5030T-1R0MTR-ND - Tape & Reel (TR)
SRP5030T-1R0MCT-ND - Cut Tape (CT)
SRP5030T-1R0MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRP5030T-1R0M
Description
FIXED IND 1UH 7A 14 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 7 A 14mOhm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SRP5030T-1R0M Models
Category
Current - Saturation (Isat)
11A
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
14mOhm Max
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Drum Core, Wirewound
Size / Dimension
0.224" L x 0.205" W (5.70mm x 5.20mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.118" (3.00mm)