SRP5030WA-6R8M
DigiKey Part Number
118-SRP5030WA-6R8MTR-ND - Tape & Reel (TR)
118-SRP5030WA-6R8MCT-ND - Cut Tape (CT)
118-SRP5030WA-6R8MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRP5030WA-6R8M
Description
FIXED IND 6.8UH 4A 83 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
6.8 µH Shielded Inductor 4 A 83mOhm Max Nonstandard
Category
DC Resistance (DCR)
83mOhm Max
Mfr
Q @ Freq
20 @ 100kHz
Series
Frequency - Self Resonant
18MHz
Operating Temperature
-55°C ~ 165°C
Material - Core
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.217" L x 0.207" W (5.50mm x 5.25mm)
Current - Saturation (Isat)
4A
Height - Seated (Max)
0.118" (3.00mm)