SRP6540-390M | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | SRP6540-390M |
Description | FIXED IND 39UH 1.8A 322 MOHM SMD |
Manufacturer Standard Lead Time | 23 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 39 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 1.8 A 322mOhm Max Nonstandard |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | SRP6540-390M Models |
Category | Current - Saturation (Isat) 1.8A |
Mfr | Shielding Shielded |
Series | DC Resistance (DCR) 322mOhm Max |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Operating Temperature -55°C ~ 125°C |
Part Status Active | Inductance Frequency - Test 100 kHz |
Type Drum Core, Wirewound | Mounting Type Surface Mount |
Material - Core | Package / Case Nonstandard |
Inductance | Size / Dimension 0.283" L x 0.256" W (7.20mm x 6.50mm) |
Tolerance ±20% | Height - Seated (Max) 0.157" (4.00mm) |