SRP6540-390M
DigiKey Part Number
SRP6540-390MTR-ND - Tape & Reel (TR)
SRP6540-390MCT-ND - Cut Tape (CT)
SRP6540-390MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRP6540-390M
Description
FIXED IND 39UH 1.8A 322 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
39 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 1.8 A 322mOhm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SRP6540-390M Models
Category
Current - Saturation (Isat)
1.8A
DC Resistance (DCR)
322mOhm Max
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Drum Core, Wirewound
Package / Case
Nonstandard
Inductance
Size / Dimension
0.283" L x 0.256" W (7.20mm x 6.50mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.157" (4.00mm)