SRP7028AA-1R5M
DigiKey Part Number
118-SRP7028AA-1R5MTR-ND - Tape & Reel (TR)
118-SRP7028AA-1R5MCT-ND - Cut Tape (CT)
118-SRP7028AA-1R5MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRP7028AA-1R5M
Description
FIXED IND 1.5UH 10A 12.1 MOHM
Detailed Description
1.5 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 10 A 12.1mOhm Max Nonstandard
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
12.1mOhm Max
Series
Q @ Freq
10 @ 100kHz
Frequency - Self Resonant
38MHz
AEC-Q200
Type
Drum Core, Wirewound
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Material - Core
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.280" L x 0.260" W (7.10mm x 6.60mm)
Current - Saturation (Isat)
14A
Height - Seated (Max)
0.118" (3.00mm)